Domček pre bábiky

Prišiel ten čas, keď som uznala, že moje dcéry sú na domček pre bábiky pripravené. Hneď na začiatku mi bolo jasné, že to nebude len tak obyčajný tuctový domček. Bude výnimočný a jedinečný na celom svete, rovnako ako moja Zuzanka a Lucinka :). 
Takže sa zrodila príležitosť kreatívne a bez obmedzení sa vyšantiť.

Spočiatku som vôbec netušila, ako bude vyzerať finále. Je to predsa len tvorivá práca a ja sa rada nechám viesť samotným projektom, ktorý sa postupne vyvíja. Stačí do toho len vhupsnúť.

V septembri som začala sledovať domčeky pre bábiky na pintereste, instagrame a v slovenských e-shopoch, ktoré predávajú vskutku dizajnové domčeky pre bábiky. Nádherné domčeky, až vilky či paláce… Boli medzi nimi krásne kúsky, ale za tak vysokú sumu, mi bolo ľúto do neho zasahovať tým, že ho vlastne celý rozoberiem na cimpr-campr… 
A tak som sa pustila do plánovania rekonštrukcie domčeka z lidla, ktorý dostala moja prvorodená dcéra, keď mala dva roky. Áno, stáva sa, že rodina túži dať dieťaťu hneď všetko, no nie vždy je to všetko veku primerané. Bol to i prípad domčeka. Pre dvojročné dievčatko to bolo predsa len príliš zložité množstvo komponentov, ktoré by som nedokázala udržať v systéme. A preto ešte v krabici čakal na svoju chvíľu tri roky.

Ako prvé som musela premyslieť cieľ a funkciu domčeka (šifrovaný názov – Hause for dolls). Vedela som, že ak zachovám ideu pôvodnej verzie, bude z toho permanentný bordel a neporiadok rozhádzaný po celom byte (rozumej – veľa malých drobností, figúrok a komponentov). 

Domček bol navrhnutý pre moje dve dievčatká vo veku 5 rokov a 2 roky (áno, tu hrozili určité riziká, ktoré som sa rozhodla prijať). Bábiky som chcela nekomerčné, látkové a mali sa dať prezliekať. Takže som musela nájsť niekoho veľmi šikovného, kto mi ušije nielen bábiky, ktoré sa do domčeka zmestia, ale aj oblečenie. Preto moje cesty viedli na sashe.sk. Po mnohých dňoch prezeranie a porovnávania, som sa rozhodla pre bábiky od Julianika handmade dolls. Vskutku skvelá osôbka, ktorá mi umožnila zapojiť sa do celej tvorby – mohla som vybrať farbu vlasov a materiál, nakombinovať si látky na oblečenie a vybrať tváričky… Všetko do posledného detailu. Ešte vymyslela aj ruksačiky, aby bábiky boli vhodné spoločníčky aj na výlety. Do tohto projektu som ju nahovárala koncom októbra a ako môžete vidieť, klaplo to perfektne. Šikovná Júlia stvorila a ušila krásne bábiky na prezliekanie aj s oblečením na mieru – ďakujeme :).

Priznávam, že častokrát ma fascinuje jeden prvok, ktorému som odhodlaná sa prispôsobiť, lebo verím v silu jeho energie a potenciál. V domčeku to bol krb – Mini krb Maileg – vintage blue (od blue to má ďaleko, ale darí sa mi ladiť farby, takže k mojej zelenej ideál). Ten malý krb milujem, je naozaj skvelý! Dokonca sa zapína zboku, takže ho ani nemusím z domčeka vyberať. Je to prosto jedinečný kúsok, do ktorého sa oplatilo investovať.

V novembri som už vedela, že tam bude krb a konkrétne bábiky. Rozhodla som sa, že minimalizujem počet komponentov a veľkosť nábytku. Preto na prízemí vznikol šatník, na prvom poschodí obývačka a v podkroví spálňa. Je pre mňa až fascinujúce, ako málo vecí stačí na to, aby vzniklo útulno a pocit domova. 

Potvrdilo sa však – je to v detailoch, doplnkoch a rozhodujúca je štruktúra.

Postupovala som veľmi podobne, ako postupujem pri reálnych projektoch svojich klientov. Vytvorila som koláž domčekov a detailov, ktoré sa mi páčili. Nasledoval moodboard a definovanie farebnej palety. Vybrala som poťahy, tapety, farby, štruktúry. Mala to byť kombinácia vintage a provance, ideálna pre dve rozprávkové princezné z anglického vidieka, čo sa aj podarilo. Farby mali byť jemné, aby sa hodili do každého interiéru, ale zároveň pútavé, aby nadchli. Chcela som, aby interiér domčeka mal svoj dobový šmrnc, no zároveň bol praktický pre svoje maloleté užívateľky.

 

Realizácia

Ako prvá nasledovala murárčina – doslova som oškriabala steny polepené fejkovými kulisami, ktoré mali vytvárať dojem kúpeľne, kuchyne, obývačky… Bolo to pomerne náročné i krvavé, ale podarilo sa. Steny som očistila, vyšmyrgľovala a natrela dvomi vrstvami farby. Niektoré nechcené hlboké ryhy dodali fasáde vo výsledku perfektný efekt.

Spoločne s manželom sme nalepili podlahy, na každom poschodí rovnaké. S podlahou nikdy nevymýšľajte, ak nemáte naozaj extrémne veľké plochy. Istota je zjednocovať priestor – podlahou rozhodne áno (na obrázku stav pred a po). Vyberala som starostlivo niekoľko dní, kým som sa rozhodla pre prírodný smrek v šírke 4 cm (aby bol dojem skutočne autentický) od firmy dimex.sk. Využila som konštrukčné hranoly ako spoje podlahy so stenou a namaľovala som časť z nich bielou farbou, čím vznikla biela podlahová lišta. Spálňu sme nakomplet otapetovali jemným kvetinovým vzorom. A aby okná neboli v priestore utopené, zvýraznila som ich bielym rámom po celom obvode bielou akrylovou farbou.

Kúpila som si iba tri plechovky s farbou: béžová, zelená, tmavohnedá a bielu mám doma vždy. Fasáda domu je béžovej farby, ktorú som spolu so zelenou dala špeciálne namiešať. Hnedú farbu strechy, rámov okien, zábradlia a stropov som si namiešala sama. Zelená je všade na prízemí a prvom poschodí.

Keďže v domčeku je výťah, ktorý prepája prízemie s prvým poschodím, je tento priestor zjednotený jednou farbou – odtieňom zelenej. Aby zelené steny nepôsobili fádne, zvolila som ako dekor kazetový reliéf na stenách. 

Len si predstavte tú moju ohromnú radosť, keď som si 22. decembra opatrne pýtala  v  obchode niečo ako hranaté špajdle a pani mi povedala: ,,Áno, máme také. Na cukrovú vatu. Idem Vám ich dozadu zobrať.” Šťastím som takmer vyobjímala pána čakajúceho za mnou. 

A pani predavačka to úplne dorazila, keď mi povedala cenu. Za celé balenie paličiek 100 kusov (nádherných, dokonalých, opracovaných pre moje kreatívne zámery) som mala zaplatiť 1,90 eur. V tom momente sa pre mňa stal vianočný zázrak – kúpila som nezohnateľné, dva dni pred Vianocami v malom meste za piďi cenu. Tie paličky majú i dnes pre mňa obrovskú hodnotu – boli zázrakom. Odmerala som si množstvo potrebných paličiek a každú som namaľovala. Následne som ceruzkou narisovala kazetové rozloženie na stene a napíliła zafarbené špajdle, čo mi spôsobilo otlak na palci, ktorý som mala ešte týždeň po pílení… Aby som sa vyhla extrémnej monotónnosti, stenu za krbom som obložila nezamaľovanými špajdlami v prírodzenej podobe, takže čistým drevom. Všetko som lepila lepidlom na drevo (schlo to extra rýchlo).

Samozrejme, prípravu nábytku a doplnkov som zrealizovala v priebehu decembra v dostatočnom predstihu. Apgrejdla som postieľky pre bábiky z ikea verzie len tým, že som ich prefarbila na zeleno. Všetok textil som si navrhla a ušila. Ľan vo vínovej farbe s bielou krajkou, to je prosto tá správna dávka pre pocit Vianoc. Vyrobila som luster, záclony, girlandy do okien a veniec nad krb, na vchodové dvere a na balkón.

Šatník_made by dedko Mirko

Šatník bol samostatným projektom. Mala som jasnú predstavu. Vytvorila som návrh a dokumentáciu, ktorú som zadala do výroby dedkovi dievčat. Ten sa s láskou pustil do práce a ako excelentný strojár, stvoril dva nádherné šatníkové stojany na oblečenie. Praktické a efektné. Verím, že prídu klienti, ktorým takúto nádheru na šaty dám vyrobiť na mieru pre ich deti :D.

Mnohí klienti sú prekvapení, keď im na začiatku našej spolupráce poviem, že osvetlenie je v detskej izbe najdôležitejšie. Keď im to vystvetlím, uznávajú, že je to vskutku tak. 

Svetlo spraví všetko – svetlo vytiahnete z interiéru emócie. 

Prosím, myslite na to, keď si budete zariadovať svoje bývanie :). Preto sme natiahli jednoduchý drótik so svietiacimi diódkami (na dve tuškové baterky), po celom domčeku. Celková dĺžka 4 metre a zapínanie je skryté na balkóne. Možno budete prekvapení, ale práve svetieľka sú to, čo každý deň hneď ráno dievčatá zapínajú. Správnou voľbou bolo vymaľovanie stropu obývačky tmavohnedou farbou. Vďaka osvetleniu a lesku je strop opticky vyšší.

Je tu záver príbehu o výrobe domčeka na mieru. 

Dodám, že Ježiško bol najozaj detailista a domček pod baliacim papierom svietil. Keď dievčatá spoločne papier dávali dole, bol to zážitok. Zjavoval sa pred nami domček, v ktorom vedľa horiaceho krbu sedeli dve bábiky potrebujúce lásku, pomojkanie a starostlivosť. Všetko svietilo, v každej izbičke bol život. Ich radosť nepoznala hraníc. Tento moment som nezdokumentovala. Chcela som si ho vychutnať a zapamätať naživo, nie cez objektív.

Bola to krásna cesta, ktorú som si nesmierne vychutnávala a za ktorú som úprimne vďačná.

PS: Krátke videá z tvorby domčeka a jeho doplnkov si môžete pozrieť na instagramovom účte: malinovy_strom

Napríklad: https://www.instagram.com/p/Cmt4CFnpwDh/