Miriama Pastoreková | malinový strom

Ahojte! Moje meno je Miriama a som zakladateľka Malinového stromu.

Malinový strom som stvorila, aby každé dieťa a všetci rodičia mali možnosť zažiť ten zázrak, keď sa obyčajná detská izba zmení na instagramový sen – krásne, útulné a zorganizované miesto s podnetmi pre zábavu, hru a učenie. Rovnakú harmóniu čarujem aj v spálni rodičov a v izbách určených iba pre zábavu a relax detí – herne.

Ak ste zvedaví a radi čítate, môžete si prečítať celý môj príbeh.

Už ako malá som bola veľmi kreatívna. Najlepšími hračkami pre mňa boli predmety určené na vyhodenie ako napríklad krabice od topánok, flakóny od parfémov, plasty rôznych tvarov a farieb, papiere rôznych štruktúr, ostatkové dlaždice, drievka, špagáty a, samozrejme, lepidlo a nožnice. Vyrábala som kadejaké doplnky, zlepšováky či ozdoby do svojej izby, prevažne tematické podľa ročného obdobia. Jeden čas som navštevovala výtvarný krúžok v centre voľného času, ale organizovaná pásová práca nebola nič pre mňa a rýchlo som sa vrátila k realizovaniu svojich jedinečných projektov. V Trnave som vyštudovala pedagogiku výtvarného umenia, slovenský jazyk a literatúru. Po štúdiu som učila dva roky slovenčinu na gymnáziu v Bratislave. Posledné roky pracujem v oblasti materstva, čo výrazne obohatilo moje vedomosti o deťoch. Nové životné obdobie spojilo moje dve veľké radosti – tvorenie a čas s dcérkami. Čo sa dá, si stále rada vyrobím, aby som docielila presne ten famózny dojem z internetu, a zároveň tak vždy strávim zábavný a kreatívny čas s dievčatami, hoci upratovanie potom trvá dlhšie ako samotné tvorenie. 

Postupne a prirodzene sa stalo, že som si spravila certifikovaný kurz interiérového dizajnu a zariadila dcérke bábätkovský kútik v spálni. Neskôr destkú izbu. Navrhla a nakreslila som dizajn našej obývačky i chodby, vďaka čomu som spoznala skvelých stolárov a pocítila ten kúzelný okamih, keď sa môj nákres na centrimeter presne zrealizoval. Potom prišla rodinná chalupa, rady, návrhy a 3D vizualizácie pre rodinu a priateľov.

Naučila som sa pracovať v rôznych programoch pre dizajn a svoje zručnosti som si dopĺňala v kurzoch a školeniach u profesionálov, ktorí denne s dizajnom pracujú. Z odbornej literatúry mi dala veľa praktických poznatkov škandinávska dizajnérka Frida Ramstedtová a hodnotné názory som prijalia z britskej literatúry od Cristiana Camposa. Sledujem prácu mnohých profesionálnych dizajnérov a taktiež tvorbu nadaných influencerových dizajnérov. V neposledom rade milujem časopisy Kreativ, Tvorivé bývanie, Môj dom a zahraničné Schöner Wohnen.

Vďaka štúdiu na vysokej škole a predmetom ako modelovanie, maľba, grafika, textil či fotografia som získala praktické skúsenosti v týchto odboroch, spoznala nové programy, spôsoby a formy tvorenia. Dejiny umenia mi ukázali ako sa vyvíjala duša ľudstva a pohľad ľudí na život. Neopísateľne vďačná som pedagógom fakulty za prednášky súčasného umenia, pretože vďaka nim som pochopila dnešný svet. Každý pedagóg fakulty prehĺbil môj vzťah k umeniu. Priznávam sa, že až počas štúdia som si uvedomila, ako veľmi ľudia umenie potrebujú, ako veľmi je nám všetkým prirodzené. Žiaľ, to súčasné je u nás stále málo vysvetľované, málo chce byť verejnosťou počuté s porozumením…

,,Dnes už viem, prečo potrebuje každý človek umenie. Každý potrebuje mať okolo seba potravu pre svoju dušu. Preto nás umenie všade obklopuje, a preto sa ho učíme prijímať, preto ho okolo seba chceme aj doma.“

Miriama Pastorek

S láskou spomínam na hodiny strávené v ateléri na šiestom poschodí. Na prácu do neskorých večerných hodín, kedy ma zo zamknutej budovy vypúšťal vrátnik. Veľké a častokrát i niekoľkokilové práce sa prosto nedali zobrať na internát. A tak v tichu a pokoji, v sústredení a s túžbou som pracovala. …ako v detstve. Vždy, keď tvorím, svet okolo mňa prestáva existovať a čas je ventilátorom na ručičkových hodinách – milujem to!

,,Umenie je miesto, kde sa deti učia dôverovať svojim nápadom, sebe samému a skúmať, čo je možné.“

Maryann F. Kohl, výtvarná umelkyňa – Seattle USA

Malinový strom je tu aj preto, aby príchodom nového člena rodiny vznikol u vás doma čarovný priestor pre MALÝ nový STROM.

Mám záujem o spoluprácu

od jednej konzultácie až po úplnú realizáciu