Čistenie peria

Ako prebieha služba čistenia peria? Nepomiešajú moje perie s cudzím perím? Koľko to tak stojí? Ako dlho budem čakať a aké mám možnosti za extra príplatok? Stačí tam ísť v novembri na začiatku zimy?

V tomto článku vám prinášam odpovede, praktické skúsenosti a informácie o službe čistenia peria, šití paplónov a vankúšov štandardných aj atypických tvarov. A že je tých informácií dosť, sami iste uznáte, že je skvelé, ak to niekto rád vybaví za vás :). Uvedené ceny sú z Bratislavy v období jeseň 2023.

Odporúčam paplóny a vankúše plnené perím vložiť/natlačiť do veľkých vákuových vriec, z ktorých viete vysavačom vysať vzduch. Je to veľmi praktický spôsob na prepravu a manipuláciu tohto objemného nákladu. 

Samotné čistenie je relatívne lacné, avšak pozor, vo výsledku to nie je pravda! Vyčistiť paplóny a vankúše plnené perím neznamená, že vám ich operú v špeciálnej veľkej práčke, ako to mnohí robíme s bežnými tenkými paplónmi doma, ktoré ešte pohodlne zmestíme do sušičky, ktorá z nich vytiahne prach a my máme pocit dokonalej čistoty a sterilizácie. Nie, takto to s perím nefunguje.

Priebeh čistenia z pozície zákazníka

Po príchode do čistiarne peria vám ako prvé všetko zvážia. Po konzultácii a upresnení požiadaviek som dostala na papieri A4 záväznú objednávku s mojimi kontaktnými údajmi a cenami jednotlivých úkonov čistenia plus ceny za ušitie nových obalov jednotlivých produktov.

Odvážené produkty zadané v objednávke čakajú, kým prídu na rad. Čakacia doba je 4 – 6 týždňov mimo sezóny. V zime, počas sezóny, môže byť čakacia doba až 3 mesiace. Je to preto, lebo perie nemiešajú a perie od každého zákazníka čistia samostnatne. Takže som mala istotu, že perie, ktoré drápala ešte moja starká mojim rodičom na svadbu bude naozaj to naše rodinné perie. Keď sa o perie staráte a pravideľne ho dávate čistiť, vydrží dlhé roky. Konkrétne v tejto čistiarni čistili aj 50-ročné perie a stále vo výbornom stave. 

Keď prídu na rad vaše produkty, všetky ich rozpárajú a vyberú z nich perie. Odvážia obaly a zapíšu váhu náplne bez obalov. Obaly sa vyhadzujú, nečistia sa. Ak máte záujem, môžete si ich zobrať. Keď poznáme finálne množstvo peria, ktorým disponujeme, prichádza telefonát z čistiarne a konzultácia, čo vieme mať z daného množstva ušité.

Ja som priniesla dva vankúše a dva paplóny. Spolu išlo o váhu 10,95 kg (s obalmi – látka, v ktorej je perie). Cena čistenia bola 3,30 eur/kg, páranie za jeden kus bolo účtované 3,30 eur a priplatila som za sterilizáciu UV svetlom pre všetko perie za 5 eur.

Po štyroch týždňoch mi zatelefonovali – perie je vyčistené a k dispozícii mám 7,8 kg. Z celkovej váhy 10,95 kg bola váha obalov 2,95 kg. Po vyčistení odišiel odpad s váhou 200 gramov. Ide o rozdrobené perie, čo je výsledkom prirodzeného procesu užívania. Počas telefonickej konzultácie mi boli vysvetlené možnosti, odporúčania a pravidlá, ktoré je vhodné dodržať. Z tabuľky v objednávke, ktorú som dostala v deň odovzdania peria, som vyberala, aké produkty chcem dať ušiť, aby som množstvo peria využila najefektívnejšie, teda všetko. Vedela som, že ďalšie perie nechcem prikupovať a nechcem ani výrobky, ktoré nebudem denne využívať. Takže nastala kombinatorika.

Tu vám ponúkam veľmi zaujímavé fakty.

Na naplnenie jedného setu, teda vankúš a paplón (oba v štandardných rozmeroch), potrebujete 2 – 3 kg peria v závislosti od typu – pre letný paplón (rozmer 140×200 – štandard) potrebujete 750 gramov peria, pre celoročný 1,3 kg peria a pre zimný 1,5 kg peria. Keď som videla tieto tri typy naživo v čistiarni, priznám sa, aj ten zimný sa mi zdal tenučký, ale dala som ho najplniť na maximum ako mi dovolili. Pani bola veľmi milá a vystvetlila mi, že jednotlivé bloky s perím musia spĺňať určitú limitnú váhu, aby perie v paplóne obkreslilo siluetu ležiaceho tela a nebolo len tvrdým poťahom cez človeka. Potom by sa strácala extra príjemná termoregulačná funkcia peria. V tomto bode upozorňujem, že všetky paplóny sa prešívajú do štvorčekov s rovnakou váhou peria. Takže už nebudete mať duchnu, kedy sa vám všetko perie v priebehu noci nazberá k nohám a vrch tela máte prikrytý len obalom (toto poznáme už len z rozprávok). Povrch materiálu obalu som vyberala hneď pri zadaní objednávky – biely. Môže to byť však i ružová či smotanová s organickým vzorom. Cena za ušitie jedného paplóna je 75,90 eur. Čistenie paplóna s perím sa odporúča po 7 – 10 rokoch.

Vankúš (rozmer 70×90 – štandard) obsahuje perie s váhou 1,3 – 1,5 kg. Ak je vankúš pre dieťa, odporúča sa váha peria 1,3 kg. Až pre deti od 7-8 rokov je vhodné množstvo peria s váhou 1,4 – 1,5 kg, teda ako pre dospelého človeka. Cena za ušitie jedného vankúša štandardného rozmeru je 25,30 eur. Čistenie vankúša s perím sa odporúča po 3-4 rokoch. Toto odporúčanie vychádza z hygnienických dôvodov – sliny, choroby.

V prípade, že vášmu výberu výrobkov chýba určité množstvo peria, viete si ho prikúpiť.

Cena nového peria je 4,30 eur za 100 gramov.

To znamená, že ak chcete mať výplň paplónov či vankúšov z peria, viete si toto perie kúpiť, nie iba dediť. Pre kúpu textílií s výplňou peria odporúčam navštíviť originál predajňu, kde čistia perie. Tam ho môžete aj kúpiť, ak ide o väčšiu prevádzku. Viete si vybrať kvalitu peria, lebo ju vidíte a dotykom cítite. Je to určite kvalitnejšia cesta, ako si kúpiť textílie s perím v bežnom obchode s nábytkom a bytovými doplnkami ako ikea, jysk, asko, mobelix a pod. Pretože ide o investíciu na mnoho rokov. Kvalita peria má tri úrovne: standard, premium a exclusive. Exclusive predstavuje páperie ako najvyššiu kvalitu komfortu.

Už len doplním, že vám vedia ušiť na mieru čokoľvek, akýkoľvek rozmer paplóna či vankúša. Je to praktické najmä pri dekoračných vankúšoch, keď si obliečku dávate šiť z rovnakej látky ako závesy či prehoz cez posteľ. Výplň z peria je do dekoračných vankúšov najvhodnejšia. Viete na nich spraviť karate hmat a vtedy vyzerajú naozaj perfektne na pohovke, kresle či posteli. Ukážka vankúšového karate: https://www.youtube.com/shorts/rx3LPBK6HSg?feature=share. Tých úderov a možností je, samozrejme, viac.

Suma-sumárum, vyčistenie paplónov či vankúšov s perím znamená ich páranie, vyčistenie peria a zhotovenie nových výrobkov s vaším pôvodným perím, prípadne s novým perím podľa vášho výberu kvality. Pred investičnou kúpou si určite overte či nie ste na perie alergický vy alebo rodinný príslušníci.

PRÍKLAD

Ak máte jeden set, vankúš a paplón v štandardných rozmeroch, ktorých výplň je perie.

Vankúš dáme čistiť po 3 – 4 rokoch.

Vankúš 70×90 cm obsahuje 1,5 kg peria (množstvo peria je pre dieťa iné).

Orientačné ceny: páranie 3 eurá, čistenie 5 eur, zhotovenie nového vankúša 25,30 eur.

Paplón dáme čistiť po 7 – 10 rokoch.

Paplón 140×200 cm zimný obsahuje 1,5 kg peria.

Orientačné ceny: páranie 3,30 eur, čistenie 5 eur, zhotovenie nového paplóna 75,90 eur.

Videoukážka vyčisteného peria v novom obale vankúša

Prehrať video